Triumph Thruxton 400 predstavlja povratak jednog od najslavnijih imena u istoriji motociklizma – sada u modernom, pristupačnom obliku. Ime Thruxton potiče od legendarnog britanskog aerodroma koji je 1960-ih godina bio domaćin čuvene "Thruxton 500 Miles" utrke, gdje su Triumph Bonnevilles dominirali na podijumu. Novi Thruxton 400 čuva taj sportski duh, ali ga prenosi u eru savremenih 400 cm³ motocikala.
U srcu motocikla nalazi se poboljšana verzija 398 cm³ TR-Series jednocilindrično motor, razvijana u saradnji sa indijskim partnerom Bajaj. Zahvaljujući revidiranim bregastim osovinama i novom podešavanju ubrizgavanja, ovaj motor razvija 41,4 KS pri 9.000 o/min i maksimalni obrtni moment od 37,5 Nm pri 7.500 o/min – 5% više snage u odnosu na Speed 400 i Scrambler 400 X. Motor s višim režimom rada nagrađuje vozače koji vole da drže visoke obrtaje, savršeno se uklapajući u sportski karakter motocikla.
Šasija je posebno konstruisana za Thruxton 400 i pruža sportskiji osjećaj od ostatka 400 porodice. Invertovane USD viljuške promjera 43 mm sa hodom od 135 mm i monoshock zadnje vješanje sa podešavanjem prednaprezanja obezbjeđuju precizno i odgovorno upravljanje. Kočioni sistem sa ByBre 4-klipnom radijalnom čeljusti naprijed (disk 300 mm) i ABS-om garantuje sigurno zaustavljanje, dok Pirelli Diablo Rosso IV gume pružaju izniman grip na asfaltu.
Ergonomija je potpuno prilagođena café racer stilu: clip-on upravljač postavljen 246 mm niže i 40 mm uže od Speed 400 upravljača rotira vozača naprijed u karakteristični nagnut stav. Zadnji oslonci za noge postavljeni su 86 mm dalje i 27 mm više nego na Speed 400. Ovakva pozicija, u kombinaciji sa kratkom stražnjom blatobranom, sportskim ispuhom i ogledala na krajevima upravljača, čini Thruxton 400 vizualno i ergonomski najsportskijim motociklom u čitavoj Triumph 400 liniji. Oprema uključuje puni LED sistem rasvjete sa okruglim prednjim svjetlom, analogni brzinomjer sa LCD ekranom, USB-C priključak za punjenje, ABS i isključivu trakcionu kontrolu. Dostupan od marta 2026. godine.
| Motor i performanse | |
| Tip motora: | Jednocilindrični, 4-taktni, 4 ventila – dvostruka bregasta osovina (DOHC) |
| Hlađenje: | Tečno hlađenje |
| Ubrizgavanje goriva: | Elektronsko (EFI) – Ride-by-wire |
| Radna zapremina: | 398 cm³ |
| Maksimalna snaga: | 41,4 KS (30,9 kW) pri 9000 o/min |
| Maksimalni obrtni moment: | 37,5 Nm pri 7500 o/min |
| Startovanje: | Električno |
| Mjenjač: | 6-brzinski, lančani prijenos |
| Kvačilo: | Assist i slipper kvačilo |
| Dimenzije i masa | |
| Širina: | 775 mm |
| Visina: | 1.110 mm |
| Međuosovinski razmak: | 1.376 mm |
| Visina sjedišta: | 795 mm |
| Masa (spremna za vožnju): | 176 kg |
| Zapremina rezervoara: | 13 l |
| Vješanje | |
| Prednje vješanje: | 43 mm invertovane USD viljuške (Big Piston) sa 135 mm hoda |
| Zadnje vješanje: | Centralni hidraulični amortizer (RSU) sa spoljnim rezervoarom i podešavanjem prednaprezanja opruge – 130 mm hoda |
| Kočioni sistem | |
| Prednja kočnica: | Disk Ø 300 mm, 4-klipna radijalna čeljust ByBre, ABS |
| Zadnja kočnica: | Disk Ø 230 mm, jednokipna plutajuća čeljust, ABS |
| Sigurnosni sistemi: | ABS, isključivi trakcionih kontrola |
| Točkovi i gume | |
| Prednji točak: | 17" livena aluminijska felna |
| Zadnji točak: | 17" livena aluminijska felna |
| Prednja guma: | 110/70 R17 – Pirelli Diablo Rosso IV |
| Zadnja guma: | 150/60 R17 – Pirelli Diablo Rosso IV |
| Oprema | |
| Full LED osvjetljenje (okruglo prednje svjetlo) | |
| Analogni brzinomjer sa LCD ekranom (tahometar, nivo goriva, brzina) | |
| USB-C priključak za punjenje | |
| Clip-on upravljač (café racer pozicija) | |
| Sportski ispušni sistem (upswept silencer) | |
| Monza kapica rezervoara | |
| Ogledala na kraju upravljača (bar-end mirrors) | |
| Okvir | |
| Čelični cijevni okvir sa vijčanom zadnjom ramom | |
Pošaljite upit