Triumph Trident 660 je jedan od najprodavanijih motocikala u Triumph asortimanu i pravi bestseler u segmentu middleweight naked roadster. Od lansiranja 2021. godine prošao je kroz nekoliko značajnih unapređenja, a za 2025. i 2026. godinu dobio je kompletnu elektronsku modernizaciju koja ga svrstava na vrh klase po nivou opreme.
Srce motocikla je trocilindrični 660 cm³ motor koji razvija 81 KS pri 10.250 o/min i 64 Nm obrtnog momenta pri 6.250 o/min. Više od 90% maksimalnog momenta dostupno je već od 3.600 o/min, što znači da motor pruža snagu u cijelom rasponu obrtaja – idealno i za urbanu vožnju i za dinamičku vožnju na zavijačima. Ride-by-wire sistem, quickshifter Triumph Shift Assist i assist/slipper kvačilo serijski su montirani, što svaku promjenu brzine čini brzom i preciznom.
Šasija je bazirana na laganom čeličnom tubularnom okviru koji se odlikuje izuzetnom lakoćom i okretljivošću. Prednje Showa SFF-BP viljuške promjera 41 mm sa 120 mm hoda i Showa monoshock sa 130 mm hoda i podešavanjem prednaprezanja pružaju ugodni balans između sportske preciznosti i svakodnevnog komfora. Kočioni sistem sa dvostrukim diskovima Ø 310 mm sa Nissin čeljustima naprijed, podkrepljen Optimised Cornering ABS-om koji koristi šestoosovinsku IMU jedinicu, osigurava maksimalnu sigurnost na svim ugaonim položajima.
Elektronska opremljenost je bez premca u ovoj klasi: Cornering ABS i trakcionu kontrola, quickshifter i tempomat dolaze serijski, a TFT/LCD instrument tabla s Bluetooth konektivnošću putem My Triumph aplikacije donosi navigaciju, muziku i pozive. Na raspolaganju su tri riding moda – Road, Sport i Rain. Trident 660 je takođe kompatibilan sa A2 kategorijom vozačke dozvole uz dostupan restrikcioni komplet, što ga čini odličnim prvim Triumphom za mlade vozače koji mogu da računaju na derstrikciju po sticanju pune kategorije.
| Motor i performanse | |
| Tip motora: | Trocilindrični redni, 4-taktni, 12 ventila – dvostruka bregasta osovina (DOHC) |
| Hlađenje: | Tečno hlađenje |
| Ubrizgavanje goriva: | Elektronsko (EFI) – Ride-by-wire |
| Emisioni standard: | Euro 5+ |
| Radna zapremina: | 660 cm³ |
| Maksimalna snaga: | 81 KS (59,6 kW) pri 10.250 o/min |
| Maksimalni obrtni moment: | 64 Nm pri 6.250 o/min |
| Startovanje: | Električno |
| Mjenjač: | 6-brzinski, lančani prijenos |
| Kvačilo: | Assist i slipper kvačilo |
| Quickshifter: | Triumph Shift Assist (gore/dolje) – serijski |
| Dimenzije i masa | |
| Visina sjedišta: | 805 mm |
| Masa (spremna za vožnju): | 189 kg |
| Zapremina rezervoara: | 14 l |
| Vješanje | |
| Prednje vješanje: | 41 mm Showa SFF-BP invertovane USD viljuške sa 120 mm hoda |
| Zadnje vješanje: | Showa monoshock amortizer sa 130 mm hoda – podesivo prednaprezanje opruge |
| Kočioni sistem | |
| Prednje kočnice: | Dvostruki diskovi Ø 310 mm, 2-klipna Nissin čeljust, ABS |
| Zadnja kočnica: | Disk Ø 255 mm, ABS |
| Sigurnosni sistemi: | Optimised Cornering ABS (lean-sensitive), IMU |
| Točkovi i gume | |
| Prednji točak: | 17" livena aluminijska felna |
| Zadnji točak: | 17" livena aluminijska felna |
| Prednja guma: | 120/70 ZR17 – Michelin Road 5 |
| Zadnja guma: | 180/55 ZR17 – Michelin Road 5 |
| Oprema | |
| Full LED osvjetljenje | |
| TFT/LCD instrument tabla | |
| Bluetooth konektivnost – My Triumph aplikacija (navigacija, muzika, pozivi) – serijski | |
| 3 riding moda: Road, Sport, Rain | |
| Trakcionu kontrola (lean-sensitive, isključiva) | |
| Tempomat (Cruise Control) – serijski | |
| Pogodnost za A2 kategoriju (restrikcija dostupna) | |
| Okvir | |
| Čelični tubularni okvir | |
Pošaljite upit