| Engine & Performance | |
| Engine type: | Twin-cylinder, 4-stroke, SOHC, 8 valves – Parallel Twin |
| Cooling: | Liquid cooling |
| Fuel system: | Electronic fuel injection |
| Emissions standard: | Euro 5+ |
| Engine displacement: | 900 cc |
| Maximum power: | approx. 48 kW (≈ 65 hp) at ~7,400 rpm |
| Maximum torque: | approx. 80 Nm at ~3,750 rpm |
| Starting: | Electric |
| Gearbox: | 5-speed manual |
| Final drive: | Chain |
| Clutch: | Assist & Slipper clutch |
| Dimensions & Weight | |
| Seat height: | approx. 790 mm |
| Kerb weight: | approx. 228 kg |
| Fuel tank capacity: | approx. 14.5 l |
| Suspension | |
| Front suspension: | Telescopic fork Ø 41 mm |
| Rear suspension: | Twin rear shock absorbers with preload adjustment |
| Braking System | |
| Front brake: | Disc Ø 310 mm, Brembo twin-piston caliper |
| Rear brake: | Disc Ø 255 mm |
| Safety systems: | ABS, Traction Control, Ride-by-wire system |
| Wheels & Tyres | |
| Front wheel: | 18" |
| Rear wheel: | 17" |
| Front tyre: | 100/90-18 |
| Rear tyre: | 150/70 R17 |
| Equipment | |
| Full LED daytime running lights | |
| Analogue instruments with LCD display | |
| Chrome retro details | |
| Classic Bonneville design | |
| Comfortable ergonomics for everyday and touring riding | |
| Frame | |
| Steel tubular frame | |
TRIUMPH BONNEVILLE T100
Send request