| Engine and Performance | |
| Engine Type: | Three-cylinder, four-stroke, DOHC, 12 valves |
| Cooling: | Liquid-cooled |
| Fuel Injection: | Electronic fuel injection |
| Emission Standard: | Euro 5+ |
| Displacement: | 798 cc |
| Maximum Power: | 70 kW (95 HP) at 9,500 rpm |
| Maximum Torque: | 79 Nm at 8,000 rpm |
| Transmission: | 6-speed manual |
| Final Drive: | Chain |
| Dimensions and Weight | |
| Seat Height: | 810–830 mm |
| Wet Weight: | 210 kg |
| Fuel Tank Capacity: | 19 L |
| Suspension | |
| Front Suspension: | 43 mm upside-down forks |
| Rear Suspension: | Adjustable monoshock |
| Braking System | |
| Front Brake: | Twin 305 mm discs |
| Rear Brake: | 255 mm disc |
| Safety Systems: | ABS, traction control, riding modes, ride-by-wire |
| Wheels and Tires | |
| Front Wheel: | 19" wheel |
| Rear Wheel: | 17" wheel |
| Front Tire: | 100/90-19 |
| Rear Tire: | 150/70 R17 |
| Equipment | |
| Full LED lighting | |
| TFT instrument display | |
| Adjustable windscreen | |
| Touring ergonomics | |
| Suitable for road and light off-road riding | |
| Frame | |
| Steel tubular frame | |
Send request