| Engine & Performance | |
| Engine type: | Twin-cylinder, 4-stroke, SOHC, 8 valves |
| Configuration: | Parallel Twin |
| Cooling: | Liquid cooling |
| Fuel injection: | Electronic fuel injection |
| Emission standard: | Euro 5+ |
| Engine displacement: | 1,200 cc |
| Maximum power: | approx. 77 kW (≈ 105 HP) at ~7,750 rpm |
| Maximum torque: | approx. 112 Nm at ~4,250 rpm |
| Gearbox: | 6-speed manual |
| Drive: | Chain |
| Clutch: | Assist & Slipper clutch |
| Dimensions & Weight | |
| Seat height: | approx. 805 mm |
| Kerb weight: | approx. 216 kg |
| Fuel tank capacity: | approx. 14.5 l |
| Suspension | |
| Frame: | Steel tubular frame |
| Front suspension: | Marzocchi upside-down forks Ø 43 mm |
| Rear suspension: | Twin shock absorbers, adjustable |
| Braking System | |
| Front brakes: | Twin discs Ø 320 mm, Brembo radial calipers |
| Rear brake: | Disc Ø 220 mm |
| Safety systems: | Cornering ABS |
| Electronic Systems | |
| Traction control: | Traction Control |
| Riding modes: | Road / Rain / Sport |
| Throttle system: | Ride-by-wire |
| Wheels & Tyres | |
| Front wheel: | 17" |
| Rear wheel: | 17" |
| Front tyre: | 120/70 ZR17 |
| Rear tyre: | 160/60 ZR17 |
| Equipment | |
| Full LED lighting | |
| LCD/TFT instrument cluster | |
| USB charging | |
| Classic roadster design | |
| Sport ergonomics with retro style | |
| Premium finish and details | |
| Frame | |
| Steel tubular frame | |
Send request